Механічний рух. Вступ

Механічний рух. Вступ

Ми часто називаємо одні тіла рухомими, інші нерухомими.

Дерева, різні будівлі, мости, береги річок — нерухомі. Вода в річці, літаки в небі, автомобілі, що їдуть по дорозі — рухомі.

Що дає нам підставу поділяти тіла на рухомі і нерухомі? Чим вони відрізняються один від одного?

Коли ми говоримо про автомобіль, який рухається, то маємо на увазі, що в певний момент часу він був поруч з нами, а в інші моменти відстань між нами і автомобілем змінювалася. Нерухомі тіла протягом всього спостереження не змінюють свого положення відносно спостерігача.

image001

Проведемо дослід. Розмістимо вертикальні вішки на столі на деякій відстані одна від одної по одній прямій. Поставимо біля першої з них візок з ниткою і почнемо його тягти. Спочатку він переміститься від першої вішки до другої, потім — до третьої і т. д. Тобто візок змінюватиме своє положення відносно вішок.

         Зміну положення тіла в просторі називають механічним рухом.

         Якщо певне тіло змінює своє положення в просторі то про нього кажуть, що воно здійснює механічний рух. Коли такої зміни немає, то це тіло вважається нерухомим, тобто перебуває в спокої.

         Механічний рух, як і спокій, відносний.

Одне і те саме тіло може бути нерухомим відносно одного тіла і рухомим відносно іншого. Наприклад, водій автомобіля, який рухається по дорозі, є рухомим відносно спостерігача, що стоїть на узбіччі, і нерухомим свого пасажира.

Отже, Механічний рух — це зміна положення тіла відносно інших          тіл.

         Тіло відносно якого визначається положення даного тіла, називається тілом відліку.

Візьмемо довгий візок, а на нього поставимо короткий. Бедем переміщувати довгий візок, притримуючи короткий. Його положення змінюватиметься і відносно короткого візка, і відносно стола. Уявні спостерігачі, які стоятимуть на столі і на короткому візку, що довгий візок здійснює механічний рух.

Механічний рух відбувається не тільки в просторі, але і в часі. Механічний рух не можна описати, не вказавши час. Така залежність руху і часу відображає закон єдності руху і часу.

Рух і час — нероздільні.

Час, як фізичну величину, можна виміряти. Його вимірюють за допомогою годиннників, які поділяють умовно на природні і штучні.

Демонстрація штучних годиннників.

Використовують різні одиниці часу: добу, рік, годину (год), хвилину (хв), секунду (с). Основною одиницею часу вважають секунду (с).

Одна секунда — це проміжок часу, який становить частину середньої сонячної доби.

Різні одиниці часу зв’язані між собою так:

1 рік= 365 (366) діб

1 доба= 24 год=1440 хв=86400 с

1 год=60 хв=3600 с

1 хв= 60 с

Перевір себе

1. Що таке механічний рух?
2. Для чого обирають тіло відліку?
3. Чому механічний рух відносний?
1. Чому неможна описати рух без часу?
2. Які природні явища використовують для вимірювання часу?
3. Назвіть природні і штучні годинники?
4. Які є одиниці часу?
5. Яка одиниця часу є основною?

Top