Самоосвіта: крок за кроком

Самоосвіта: крок за кроком

Сучасна людина має постійно вдосконалювати свої знання та вміння, займатися самоосвітою, мати різноманітні інтереси.

Особливо актуальною проблема самоосвіти ставати в умовах інформаційного суспільства, де доступ до інформації та вміння працювати з нею є ключовими.

Самоосвіта може стати гідною і багато в чому кращою альтернативою формального навчання, будь то друга вища або курси підвищення кваліфікації.

Самоосвіта vs формальне навчання:

  • більш актуальні знання. Більшість нових ідей, з’являючись в головах людей, спочатку обговорюється в розмовах, блогах і статтях, потім «дозріває» до книг, перекладається на доступну нам мову (якщо книга іноземна), додається в освітні програми і тільки потім викладається учням. До цього моменту «нові» ідеї вже стають застарілими. Самоосвіта дає шанс почати відразу з першого етапу.
  • персоналізована програма навчання. При формальному навчанні програма містить велику кількість загальноосвітнього матеріалу. Він не запам’ятовується, але на нього йде час, сили і гроші. Спроби запам’ятати непотрібний матеріал витісняють з голови потрібні знання. При самоосвіті програму навчання ви складаєте в повній відповідності зі своїми потребами та інтересами.
  • можливість керувати розкладом. Існування розкладу, нав’язуване при формальному навчанні, необхідно і при самостійному навчанні для досягнення стабільних результатів. Однак при самоосвіті Ви обираєте для себе найбільш зручний час.
  • самоосвіта безкоштовно. І на курсах, і при самоосвіта розвиток вимагає часу. Але при традиційному навчанні доведеться викладати ще й гроші. Але за гроші, які витрачаються на стандартне освіту, можна купити безліч книг і матеріалів для самоосвіти.

З чого почати свою самоосвіту і як зробити її ефективною.

 

1. Вивчаємо англійську. Більшість нових ідей з’являються спочатку саме англійською. Саме ця мова є універсальною мовою інтернету, і шанси знайти відповіді на запитання англійською набагато більше, ніж російською або будь-якому іншою мовою. З англійської запозичено безліч термінів і сучасних виразів.

2. Збалансована інформаційна дієта. Як і в будь-якій науці, починати потрібно з основ. Для початку варто прочитати 100 кращих книг. Якщо вас цікавить самовдосконалення саме в роботі, більш цікавим буде список 100 кращих книг по бізнесу (для тих, у кого дуже мало часу — 25 найвпливовіших книг по бізнесу за версією журналу Time).

Швидше за все, вам відразу захочеться прочитати абсолютно всі книги, що стосуються вашого роду зайнятості. Не варто поспішати, краще скласти список найпопулярніших і рекомендованих, а з них і поступово прочитувати одну за одною. Так Ви краще опрацюєте і запам’ятаєте матеріал. Дуже важливо, щоб тема, яку ви вивчаєте була вам цікава, а нові знання надихали на подальшу роботу.

3. Використання прихованих тимчасових резервів. Візьміть за правило використовувати час в транспорті та на прогулянках / пробіжках на самоосвіту. Якщо ви пересуваєтеся на метро, вам буде легко прочитати книгу або переглянути відео в дорозі. Під час їзди за кермом, бігу або прогулянки більш відповідним стане варіант подкаст і аудіокниг.

4. Джерела періодики. Використовуйте списки, складені іншими слідами — шукайте в інтернеті готові списки джерел.

5. Пошукові запити. Самоосвіта може приймати безліч форм — будь-яку проблему можна перетворити на шанс чогось навчитися. Сідаючи за вирішення нової проблеми, проведіть хоча б поверхневий пошук рішення в інтернеті. Розумні люди вчаться на чужих помилках.

6. Скорочені книги. Економте час, читаючи книги в скороченому варіанті. Найчастіше товсті книги складаються з невеликого набору основних ідей,  прикрашених прикладами, які не завжди відповідають нашій дійсності. Таким чином є спосіб уникнути великих тимчасових витрат на їх вивчення, так само як і грошових — на їх купівлю. За невеликі гроші можна оформити підписку на сайти, що пропонують скорочені видання ділових книг. Деякі з них мають безкоштовні обмежені підписки і періодично висилають скорочені книги на пошту.

7. Спілкування на досліджувані теми. Використовуйте спілкування на форумах (наприклад, на LinkedIn і Quora) для того щоб закріпити матеріал. Спілкуючись з реальними людьми, можна отримати практичну актуальну інформацію про ринок від практиків, і ця інформація, як правило, недоступна з книг або загальнотеоретичних блогів. Також, спілкування у форумах це одна з форм налагодження корисних зв’язків.

Відвідування конференцій. Зараз можна без зусиль знайти безкоштовну конференцію на цікаву для вас тему. На таких заходах можна послухати фахівців і розширити коло знайомств.

Участь у вебінарах. Сучасні концепції контентного маркетингу увазі, що, перш ніж людині щось продати, його потрібно навчити. Гріх цим не скористатися.

8. Ефективне читання. Це означає запам’ятовування максимуму інформації за одиницю часу. Технік швидкочитання або більше ефективного запам’ятовування матеріалу існує безліч, просто виберіть максимально відповідну саме вам.

9. Застосування. Вчені довели, що застосування знання — обов’язковий етап засвоєння інформації і непорушне умова зростання компетентності. Оскільки ваша програма самоосвіти налаштована під ваші потреби, проблем з негайним застосуванням нових знань виникнути не повинно.

Стаття взята з сайту «Обозреватель».

Top