Контрактна вища освіта - дороге задоволення!

Контрактна вища освіта — дороге задоволення!

В останні роки кількість абітурієнтів, які вирішують поступати на контракт до ВНЗ, зменшується. Так, тільки з 2012 по 2015 роки цей показник знизився вдвічі. Серед головних причин такої ситуації можна відзначити різке зниження платоспроможності населення, а також бажання випускників продовжувати своє навчання закордоном. Давайте розглянемо ближче статистику.

st1

У 2012 році на платній формі навчання знаходилося більше 200 тисяч студентів. У 2015 році цей показник вже був на рівні 110 тисяч. У 2013 році не було різкого падіння, всіх цифри підкосилися вже в 2014 році. Але це і не дивно, так як самий пік кризи припав на 2014 рік.

Ситуація з бюджетом також трохи змінилася. Якщо в 2012 році на бюджеті змогли вчитись не більше 38% всіх випускників, то вже в 2015 році — 50%. При цьому в кількості ця цифра тільки зменшилася, з 100 тисяч до 70 тисяч відповідно. Але така ось тенденція показує іншу практику — студенти готові йти на будь-які, нехай навіть і не популярні і не затребувані спеціальності, але тільки на бюджетне місце, щоб здобувати освіту безкоштовно. Вступити на бюджет може допомогти кваліфікований репетитор з української мови, адже саме результат з цього предмету є ключовим у більшості випадків.

Причина різкого зниження платоспроможності є однією з найголовніших. Не дивлячись навіть на той факт, що університети і так не на багато підняли свої розцінки. Якщо враховувати, що рівень інфляції склав 40%, то ціни вищі навчальні заклади збільшили лише на 10-15%. Але і ці суми для багатьох українців виявилися просто непосильними, так як гривня впала в три рази.

Тому в наших абітурієнтів залишається три можливих шляхи: пробувати свої сили на бюджет і потрапити навіть на не бажану спеціальність; оплачувати заочне навчання, яке вартує на порядок менше, ніж денне; йти в технікуми або ПТУ. Але, як ми знаємо, з останнім зараз і так біда — немає фінансування і не зрозуміло, як буде далі.

Тому багато випускників і їх батьків звертають увагу на закордонні ВНЗ. В основному популярністю користуються Польща, Чехія і країни Прибалтики. Вартість навчання там навіть трохи нижче, але з огляду на проживання і харчування, то батьки виходять десь на однакову суму. А ось дитина отримує можливість мати диплом європейського зразка і кращі перспективи для свого майбутнього.


Top