Болонська система в Україні

Болонська система в Україні

Такі вчені звання, як магістр або бакалавр існували в нашій країні не завжди, як складно було б в це повірити. До Болонського процесу Україна приєдналася лише в 2005 р.

У самій Європі вони з’явився на шість років раніше. Причин для такої реформи було декілька, але найголовніша — це необхідність створити єдину систему вищої освіти для всіх країн новоствореного в ті роки ЄС.

Вона передбачає набір балів протягом усього семестру. Максимальне число — 100. Є три способи, як набрати цю цифру: відвідування занять (виконання деяких видів робіт), модульний контроль і сам іспит. Як правило, за семестр і за здачу іспиту можна отримати 60 і 40 балів відповідно.

Що ж роблять українські викладачі? Багато з них просто не хочуть ускладнювати собі життя і часто ставлять оцінки за 5 бальною шкалою, а в кінці року трансформують їх в 100 бальну, в кращому випадку за коефіцієнтами, в гіршому — за суб’єктивними міркуваннями.

З вибором дисциплін у студентів теж бувають проблеми. В європейських вузах є обов’язкові предмети, варіативні предмети (вибирається один з двох) і предмети на вибір. Потрібно отримати 240 кредитів за 4 роки. 120 з них на вибір учнів. Таким чином, студент будь-якого профілю може вивчати фізику, хімію, іноземні мови. Учням не потрібно займатися самоосвітою або чекати, щоб знайшовся репетитор італійської мови.

У нас з таким завданням справляється тільки Національний університет «Києво-Могилянська академія». Всі інші Вузи виправдовуються відсутністю вільних приміщень, викладачів. Дуже часто, думкою учнів нехтують і ставлять факультативи на міркування університету. Наприклад, якщо студент-економіст виявив бажання вивчити італійську, у нього це навряд чи вийшло б. Доводиться шукати можливість самому, таку як репетитор з італійської мови.

Головна проблема реформи в Україні — це її існування тільки на паперах, а не в реальності. Ще один нюанс — пристосування до шкільної освіти і відсутність гнучкості при переході з одного типу навчання до іншого. Як ми вже говорили, вивчати щось своє — складно. Тільки свої можливості, тільки репетитор італійської мови як приклад цього.


Top